Το 1ο ΕΠΑ.Λ Αιγινίου ζητά κατάθεση ενσφράγιστων προσφορών, σύμφωνα με την 33120/ΓΔ4/28-02-2017 Υ.Α., ΦΕΚ 681 τ.Β΄/06-03-2017, άρθρο 13, για την πραγματοποίηση μετακίνησης, στη Βαρκελώνη-Ισπανία, στo πλαίσιo του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA1 με Αριθμό Σύμβασης: 2018-1-EL01-KA102-047324 και τίτλο: «Αρτοσκευάσματα νέας γενιάς: Αρχές Επεξεργασίας, Βιομηχανικές τάσεις, Προώθηση», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η ανάδειξη της καλύτερης, οικονομικά και ποιοτικά, προσφοράς ταξιδιωτικού γραφείου. Παρακαλούμε να μας αποστείλετε προσφορά, έως την Παρασκευή 09 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 13:30. Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί από Δευτέρα 18-03-2019 μέχρι 02-04-2019, με τη συμμετοχή τεσσάρων (04) εκπαιδευτικών και δεκαέξι (16) μαθητών.

Αναλυτικά:

1. Δεκαέξι (16) μαθητές:
    1. Αναχώρηση (κατά προτίμηση πρωινή) 18-03-2019
    2. Επιστροφή (κατά προτίμηση απογευματινή) 02-04-2019
  2. Δύο (02) συνοδοί εκπαιδευτικοί:
    1. Αναχώρηση (κατά προτίμηση πρωινή) 18-03-2019
    2. Επιστροφή 26-03-2019
  3. Δύο (02) συνοδοί εκπαιδευτικοί:
    1. Αναχώρηση (κατά προτίμηση πρωινή) 25-03-2019
    2. Επιστροφή (κατά προτίμηση απογευματινή) 02-04-2019

Η προσφορά να περιλαμβάνει:

• Μεταφορικό μέσο μετακίνησης δεκαέξι (16) μαθητών και δύο (2) συνοδών από το ΕΠΑ.Λ Αιγινίου μέχρι το Αεροδρόμιο Μακεδονία Θεσσαλονίκης στις 18-03-2019.
  • Μεταφορικό μέσο μετακίνησης δεκαέξι (16) μαθητών και δύο (2) συνοδών από το Αεροδρόμιο Μακεδονία Θεσσαλονίκης μέχρι το ΕΠΑ.Λ Αιγινίου στις 02-04-2019.
  • Αεροπορικά εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Βαρκελώνη – Ισπανία στις 18­­-03-2019 και επιστροφή από Βαρκελώνη – Ισπανία στη Θεσσαλονίκη στις 02-04-2019.

Ασφάλεια συμμετεχόντων:

1. Γενικής Αστικής Ευθύνης υπέρ τρίτων, και
  2. Ατυχήματος (να εμπεριέχει επαναπατρισμό σωρού εξαιτίας θανάτου).

Για την σχετική πρόταση, το παραπάνω αναφερόμενο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, κατατίθεται υποχρεωτικά πριν την προκαταβολή.

Η πληρωμή της προκαταβολής και η εξόφληση ακολουθεί την διαδικασία Erasmus+ (75% – 25%).

Δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό έχουν όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία, που πληρούν τις κατά νόμο προϋποθέσεις για την παροχή της εν λόγω υπηρεσίας.

Οι προσφορές θα υποβληθούν στο 1ο ΕΠΑ.Λ Αιγινίου, σε κλειστό φάκελο, από Παρασκευή 02 Νοεμβρίου 2018 ώρα 10:30 π.μ. έως Παρασκευή 09 Νοεμβρίου 2018 ώρα 13:30.

Κάθε ταξιδιωτικό γραφείο, στον ίδιο φάκελο με την προσφορά του, θα καταθέσει απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση, στην οποία θα αναγράφεται ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας του (σε ισχύ).

Στην προσφορά θα καταγράφονται η Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, η τελική συνολική τιμή της προσφοράς και ο επιμερισμός της ανά άτομο.

Η αξιολόγηση των προσφορών θα πραγματοποιηθεί με τη λήξη της προκήρυξης, την Δευτέρα 12-11-2018 ώρα 11:00 π.μ. ως εξής:

• Παραλαβή και αποσφράγιση προσφορών
  • Έλεγχος
  • Αξιολόγηση προσφοράς
  • Επιλογή αναδόχου
  • Ανάρτηση αποτελέσματος αξιολόγησης

Για την αξιολόγηση των προσφορών συγκροτείται Επιτροπή, με Πράξη του Διευθυντή του σχολείου.

• Η Επιτροπή έχει την αρμοδιότητα και ευθύνη επιλογής του ταξιδιωτικού γραφείου που θα πραγματοποιήσει τη μετακίνηση των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα Erasmus+.
  •  Η επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου καταγράφεται στο πρακτικό που συντάσσεται, στο οποίο αναφέρονται, επίσης, με σαφήνεια τα κριτήρια επιλογής.
  • Το πρακτικό αυτό, εφόσον ζητηθεί, κοινοποιείται από τον Διευθυντή του σχολείου σε κάθε συμμετέχοντα ή/και έχοντα νόμιμο δικαίωμα σχετικής ενημέρωσης, ο οποίος μπορεί να υποβάλει ένσταση κατά της επιλογής εντός δύο (02) ημερών από τη σύνταξη του πρακτικού επιλογής.
  • Μετά την αξιολόγηση των προσφορών και την εξέταση τυχόν ενστάσεων, γίνεται η τελική επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου και το σχολείο συντάσσει σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού (ιδιωτικό συμφωνητικό), σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, που υπογράφεται από τα συμβαλλόμενα μέρη. Στη σύμβαση περιλαμβάνονται απαραιτήτως τα εξής:
  1. Απόσπασμα Πρακτικού με την έγκριση από τον Σύλλογο Διδασκόντων Εκπαιδευτικών για τη μετακίνηση
  2. Η προσφερόμενη ασφάλεια
  • Το συνολικό κόστος της μετακίνησης
  1. Το κόστος ανά άτομο

Οι προσφορές δεν πρέπει να έχουν αλλοιώσεις. Εάν υπάρχει στην προσφορά οποιαδήποτε προσθήκη ή διόρθωση, αυτή πρέπει να είναι καθαρογραμμένη και να φέρει μονογραφή από τον προσφέροντα. Η προσφορά θα απορρίπτεται κατά την κρίση του οργάνου αξιολόγησης των προσφορών, εάν σε αυτήν υπάρχουν διορθώσεις που την καθιστούν ασαφή και θέτουν εν αμφιβόλω την εγκυρότητά της. Όσοι ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος, μπορούν να υποβάλουν τις προσφορές τους με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

1. προσωπικά ή διά εξουσιοδοτημένου εκπροσώπου στο ενδιαφερόμενο σχολείο
  2. με συστημένη ταχυδρομική επιστολή, που θα απευθύνεται στο ενδιαφερόμενο σχολείο.

Προσφορές που δεν έχουν υποβληθεί εντός της ορισμένης προθεσμίας δεν λαμβάνονται υπόψη.

Οι τιμές κατά άτομο των αεροπορικών εισιτηρίων θα πρέπει να ισχύουν για αγορά μέχρι τη Δευτέρα 04-12-2018, δηλαδή να υπάρχει δέσμευση τιμής μέχρι 04-12-2018.

Το σχολείο υποχρεούται να αναρτά στον πίνακα ανακοινώσεων και στην ιστοσελίδα του τις προσφορές των τουριστικών γραφείων, τη σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού που υπογράφτηκε, καθώς και τον αριθμό του ασφαλιστηρίου συμβολαίου αστικής και επαγγελματικής ευθύνης.